sobota, 1 lutego 2014

Janet Quin-Harkin – Letnia gorączka / Chłopak z sąsiedztwa / Dzieląc się Samem

tłumaczenie: Andrzej Keyha
tytuł oryginału: Summer heat
seria/cykl wydawniczy: Biblioteczka Młodych, Portrety
wydawnictwo: Akapit
data wydania: 1993 (data przybliżona)
liczba stron: 174
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowaKtóż pomyślałby, że mały światek Laurie Mobley stanie na głowie za sprawą pewnego chłopca pędzącego przez miasteczko w Teksasie na motocyklu w upalny dzień? Ona sama by w to nie uwierzyła. Przecież wiedziała, jak wszystko ułoży się w jej życiu: skończy szkołę, zrezygnuje z college’u, żeby pomóc matce w prowadzeniu sklepu, wyjdzie za mąż za szkolnego kolegę, poczciwego Crowleya. A ten nowy, Dylan, to marzyciel i buntownik. Przed takimi matka zawsze przestrzegała Laurie Beth. Więc dlaczego siedemnastoletnia dziewczyna zakochała się i postanowiła pójść za głosem serca?

tłumaczenie: Alicja Misiak 
wydawnictwo: Videograf II
data wydania: 1996 (data przybliżona)
liczba stron: 208
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowaPiętnastoletnia Amber Stevens zawiera układ z rodzicami. Przez rok musi mieszkać z nimi na farmie dziadka w Wyoming – potem będzie mogła wrócić do Nowego Jorku. Amber liczy dni do wyjazdu… aż nagle zakochuje się w silnym, przystojnym Richu Winterze. Rich i Amber spędzają wspaniałe chwile. Ale kiedy do Amber przyjeżdżają przyjaciele z Nowego Jorku, znowu budzi się w niej tęsknota za miastem. Jest teraz rozdarta między dwiema miłościami i musi wybierać…

seria/cykl wydawniczy: Love Story tom 2
data wydania: 1996 (data przybliżona)
liczba stron: 192
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa

Sam Cody to chłopak, któremu nie można się oprzeć – ma wspaniałą sylwetkę i zamyślone oczy. Alison Chapman oczywiście jest nim zauroczona. Tak więc kiedy Sam zaprasza ją na walentynkowe tańce – jest w siódmym niebie. Dowiaduje się jednak, że jej najlepsza przyjaciółka Iza podkochuje się w tym zamym chłopcu. Okazuje się, że w dodatku jest ciężko chora. Alison chce za wszelką cenę, żeby ostatnie dni jej przyjaciółki byly szczęśliwe – nawet gdyby ona i Sam musieli ukrywać swoją miłość. Ale czy uda się zachować tajemnicę?
Tym razem postanowiłam ruszyć do przeszłości. I nie mam tutaj na myśli książek o tej tematyce. Myślę raczej o mojej sentymentalnej podróży w czasy beztroskiej „młodości”. Do momentu , w którym byłam zwyczajną nastolatką. Bez problemów, bez pracy, bez trudów życia dorosłego ( do którego każdemu nastolatkowi się tak spieszy). Któregoś ranka, leżąc jeszcze w łóżku, przypomniały mi się trzy książki. Letnia gorączka i Chłopak z sąsiedztwa obie autorstwa Janet Quin-Harkin i Dzieląc się Samem Katherine Applegate. Starocie prawda? Może ktoś z Was miał okazję już czytać którąś z nich. Z jedną , drugą jak i trzecią miałam styczność dobre parę lat temu,wciągnęły mnie niesamowicie, a to były czasy, kiedy nie czytałam z takim zapałem jak teraz. Jednak już zaczynał kształtować się mój „charakter literacki” i książek przybywało coraz to więcej. No ale wróćmy do tematu. Mało ambitna literatura? No tak. Uniesienia, miłość wieku młodzieńczego, bunt i tym podobne rozterki . Mniejsze i większe. Jednak dostarczają emocji, wciągają, umilają czas i przenoszą nas w klimat sielski. Dostarczą nam spora dawkę wzruszeń. Mi się osobiście podobały i książki jak i klimat w nich panujący. Wszystko ze sobą współgrało, postacie też nie są
Janet Quin-Harkin
byle jakie, mają w sobie troszkę z życia. Książki dla nastolatek jak najbardziej, co prawda nie są już takiej świeżości jak te co pojawiają się na półkach w księgarniach, ale są bardzo fajne i mają swój poziom jak na romansidła. Nie są tez jakieś obszerne, więc lektura nie zajmuje dużo czasu. Wtedy nie było jeszcze takiej sagi jak Zmierzch, która umila życie dzisiejszym nastolatką i nie tylko ( sama miałam okazje przeczytać ową sagę i to jednym tchem). Wpadłam więc na pomysł, żeby zamieścić tutaj też książki, które są może „antykami” literackimi, ale warte uwagi. One są równie wartościowe i ciekawe co te dzisiejsze. Takich książek jest kilka i myślę, że uda mi się je znaleźć i coś o nich napisać. Dla nastolatek o nastolatkach, zapewniam, że przez te lata nie wiele się zmieniły książki i nastolatki. Jak tylko uda mi się gdzieś znaleźć te perełki, które dzisiaj prezentuje to od razu je przeczytam. Sama chętnie cofnę się do starych czasów i starych fascynacji. Warto sobie stworzyć magiczne chwile z dobra książką z przed lat. Jeśli chcecie znów „stać się” nastolatkami to zapraszam do czytania. Już nawet mam pomysł na następną wyprawę do przeszłości.

1 komentarz:

  1. hej,nie czytalam obecnie czy kiedys dwoch podanych przez ciebie ksiazek ale jedyna moja ukochana ktora za,kazdym razem nie moglam sie roztac az pani z publiczniem ganiala mnie zebym ja w koncu oddala,jest nia,wspomniany chlopak z sasiedztwa janet quin-harkin absolutnie moj ulubieniec co do reszty ksiazek jestem szczerze mowiac ciekawa..

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz po sobie jakiś ślad :-) Daje to wiele radości, gdy po przeczytaniu książki i wstawieniu swojej opinii na jej temat ujrzę pod nią jakiś komentarz :-)