Otwarta książka z trójwymiarową ilustracją krajobrazu z drzewami i falą tworzącą kształt okręgu na środkowych stronach.

Paulo Coelho – „Zdrada”

Po przerwie wracam do twórczości Paula Coelho, autora, który od dawna mnie fascynuje, zaczynając od jego pierwszych powieści. Jego sposób patrzenia na świat i życie zawsze mnie intrygował, a jego filozoficzne podejście zachęcało do refleksji. Niektórzy uważają jego pisanie za „lania wody”, ale uważam, że z tego „bajdurzenia” można wyciągnąć wartościowe przemyślenia.

W „Zdradzie” poznajemy Lindę, 31-letnią kobietę z pozornie idealnym życiem w Szwajcarii. Pomimo stabilnego związku, kochającego męża, dzieci i satysfakcjonującej pracy, Linda czuje się niezadowolona i znużona rutyną. Jej życie zmienia się, gdy spotyka swojego byłego chłopaka, znanego polityka Jakuba. W niej budzi się dawne pożądanie, które prowadzi ją na drogę próby odzyskania dawnej miłości, co wymaga głębokiego zanurzenia w ludzkich uczuciach.

Książka, choć krótka, trzyma w napięciu do samego końca. Coelho porusza temat zdrady jako symptomu ludzkiego niezadowolenia i pragnienia posiadania więcej. Pokazuje, jak łatwo można popaść w apatię, nudę i strach, nawet mając wszystko. Przez postać Lindy autor eksploruje kryzys, z którym każdy z nas może się utożsamić, oraz pokazuje znaczenie doceniania miłości, rodziny i własnego życia.

Książka jest mniej skomplikowana niż inne dzieła Coelho, jak „Czarownica z Portobello” czy „Brida”, ale nadal skłania do refleksji i oferuje optymizm. „Zdrada” to doskonała lektura dla tych, którzy lubią filozoficzne rozważania i inny spojrzenie na życie. Jak mówi Coelho, „Lepiej nie żyć wcale niż nie kochać” – życie opiera się na miłości, nawet jeśli czasami poszukujemy czegoś nowego, aby pokonać rutynę. Książka przynosi różnorodne emocje, od frustracji po chęć działania. Coelho ukazuje, jak daleko może posunąć się człowiek w poszukiwaniu szczęścia i miłości. „Nie mam nic, więc jestem wszystkim” – ta książka to świetny wybór dla tych, którzy cenią sobie refleksję i chcą spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Tłumacz: Zofia Stanisławska

Oryginalny tytuł: Adultério/ang. Adultery

Wydawca: Drzewo Babel

Data publikacji: 27 maja 2014

Ilość stron: 240 Gatunek: Literatura piękna

Charakterystyczne cechy książki

Głęboka introspekcja postaci: Coelho jest znany z tworzenia postaci, które przechodzą głęboką introspekcję. W „Zdradzie” Linda, główna bohaterka, przechodzi przez wewnętrzny konflikt i poszukiwanie samoświadomości, co jest wspólnym motywem w jego książkach.

Motyw poszukiwania szczęścia: „Zdrada” bada, jak ludzie poszukują szczęścia i spełnienia poza ramami swojego obecnego życia. Ta tematyka odzwierciedla uniwersalne poszukiwanie sensu i szczęścia, które często znajduje się w nieoczekiwanych miejscach.

Filozoficzne i duchowe pytania: Coelho często włącza do swoich powieści elementy filozoficzne i duchowe, zachęcając czytelnika do refleksji nad życiem i jego znaczeniem. „Zdrada” nie jest wyjątkiem, stawiając pytania o naturę miłości, lojalności i samorealizacji.

Styl narracji: Coelho używa prostego, ale głębokiego stylu narracji, który jest dostępny, ale jednocześnie bogaty w znaczenia. Jego sposób opowiadania historii często prowadzi czytelników do własnych wniosków i interpretacji.

Uniwersalność tematów: Podobnie jak w innych jego dziełach, „Zdrada” porusza tematy uniwersalne, które odnoszą się do szerokiego spektrum czytelników, niezależnie od ich kulturowego czy osobistego tła.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *