Otwarta książka z drzewami i liśćmi.

Jandy Nelson – Oddam ci słońce – Recenzja

„Gdy bliźnięta zostają rozdzielone, ich dusze wykradają się, żeby odnaleźć to drugie”.

Minęło już trochę czasu od mojego udziału w Book Tour De Pologne. Książka, którą dostałem, jest naprawdę dobra. Oprócz czytania książki (która jest praktycznie darmowa), można w niej zaznaczać swoje ulubione cytaty. W ten sposób możemy wyrazić swoje przemyślenia na temat tego, co nas zainteresowało, co wywarło na nas wpływ, co nas zaniepokoiło lub co nas rozbawiło. Widzimy, jakie fragmenty ktoś zaznaczył w książce, którą mamy przed sobą. Integracja krótkich wiadomości tekstowych i przygody – to jest to! Niebawem zacznę swoją recenzję, jak tylko skończę ją czytać. Na początek zdradzę Wam tajemnicę i powiem, że „Oddam Ci słońce” Jandy Nelson to jedna z moich ulubiony powieści.

„W każdej parze bliźniąt jest anioł i diabeł”.

JUDE Czasem nawet najpiękniejszy świat, w którym wschody słońca trwają cały czas, nie może wynagrodzić doznanych krzywd. Pełna energii buntowniczka zabiegająca o uwagę matki. Samotna i skrycie romantyczna. Podjęła wiele złych decyzji, których skutki musi ponieść. Kiedyś brat bliźniak był jej najlepszym przyjacielem… NOAH Czasem pragniesz czegoś tak bardzo, że jesteś gotów oddać za to cały świat. Nawet słońce. Noah jest nieśmiały i delikatny. Skonfliktowany z ojcem, silnie związany z matką. Zakochany w sztuce. Marzy o tym, żeby zostać artystą. Jednak staje się kimś, kim nigdy nie chciał być. Kiedyś on i Jude, jego siostra bliźniaczka, byli nierozłączni…

„Jude i ja mamy jedną duszę na dwoje: drzewo z płonącymi liśćmi”.

W trakcie czytania książki poznajemy dwoje młodych ludzi. Są rodzeństwem… Para bliźniaków o jednej duszy. Mieszkają w tym samym domu i są bliskimi towarzyszami, ale mają też własne tożsamości i tajemnice. W miarę jak odkrywają swoje „ja”, zaczynają definiować siebie. Ich życie legnie w gruzach i wszystko zostanie wywrócone do góry nogami. To, co wydaje się być typową historią nastolatków, jest w rzeczywistości czymś zupełnie wyjątkowym. Co więcej, porusza intrygujące kwestie, takie jak niebezpieczeństwo zachowań homoseksualnych wśród nastolatków, impulsywne podejmowanie decyzji, utrata bliskiej osoby, kontakt ze zmarłymi. Budzi duże zainteresowanie, a także daje możliwość konfrontacji z własną odmiennością i rozmowy z duchami.

„[..] cóż, czasem dobrzy ludzie podejmują złe decyzje”.

Powieść ma znakomitą liczbę bohaterów, zwłaszcza tych pierwszoplanowych. W tej powieści jest tylko siedem postaci, pozostałe to postacie drugoplanowe, które pomagają w prowadzeniu fabuły. Co jeszcze? Akcja rozgrywa się w tych samych miejscach. Czytając, koncentrujemy się na tym, co przeżywają bohaterowie i jak radzą sobie ze swoimi problemami. Fabuła jest bardzo oryginalna, a wykonanie znakomite. Jest lekka, przyjemna i potoczysta. Autor używa słów, języka, obrazów i kolorów, aby stworzyć barwną i żywą powieść. Ponieważ bohaterowie są tak żywi, dziwni, autentyczni i poplątani przez życie, stanowią siłę napędową powieści. To oni są duchem, wyrazem twarzy i wędrującymi emocjami. Dialogi są fascynujące i zabawne. W tej powieści jest wiele ciekawych cytatów, w tym wiele mądrości. To skarbnica mądrości. Ponieważ tak bardzo mi się podoba, muszę oczywiście wspomnieć o cytatach.

„Jeśli pech wie, kim jesteś, stań się kimś innym”.

Dość szybko udało mi się rozwikłać zagadkę, natomiast nie zrujnowało to mojego nastawienia do książki oraz dalszej lektury.

„Każde dziecko to artysta. Problem w tym, jak pozostać artystą, kiedy się dorośnie”.

Postacie ożywiają dzieło sztuki. Dzięki wyobraźni, która posługuje się postaciami, dzieło zostanie ukształtowane i wyrażone we właściwy sposób. Zabierają nas do innego świata, gdzie drzewa, kwiaty, słońce i oceany mogą być wspólne. Razem z nimi rysujemy i rzeźbimy nasze marzenia. Łączą w sobie prawdziwą miłość, strach, przesądy, duchy, zazdrość i mnóstwo złych decyzji. Szukamy wolności w kamieniu, cudów w zwykłym świecie i znaków, które regularnie przeoczamy. Ta książka jest przesłaniem… możesz nieustannie tworzyć nowe światy, malując, rzeźbiąc, pisząc lub żyjąc w zgodzie ze swoim sercem. Tylko wtedy możesz poczuć się naprawdę wolny i szczęśliwy. Możesz znów cieszyć się młodością, marzeniami, pierwszymi miłościami i beztroską, które później zostały wyparte przez codzienność i problemy. Jeśli wolisz książki wzruszające, które zostaną z Tobą na dłużej, proponuję Ci przeczytanie tej.

„Kiedy spotkasz pokrewną duszę, to jakbyś wszedł do domu, w którym już kiedyś byłeś – rozpoznajesz meble, obrazy na ścianach, książki na półkach, zawartość szuflad: znalazłbyś tam drogę nawet po ciemku”.

wydawnictwo: Moondrive, Otwarte

tłumaczenie: Dominika Cieśla-Szymańska

tytuł oryginału: I will give you the sun

data wydania: 12 sierpnia 2015

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *