Wioletta Sawicka - Jeśli się odnajdziemy, kotku Recenzja

„Nie w szczycie nasz cel, ale w drodze, którą trzeba pokonać, by go osiągnąć. Czasem bywa wyboista, usiana kamieniami, naszymi błędami, ale warto ją przejść, by poznać najgłębszy smak miłości. Bo tak samo jak śmierć jest częścią życia, tak poświęcenie jest częścią miłości. A miłość to najpiękniejszy cud świata.”

Przygody Anny i Patryka kontynuowane są w trzecim tomie tej serii, "Jeśli się spotkamy, Kitty". Kolejna część ukazała się 4 sierpnia 2015r. "Kitty" to tytuł trzeciego tomu tej serii. W związkach czasem pojawiają się problemy, w tym nieoczekiwane zwroty akcji i irytujące zachowania. Może się okazać, że jesteś zablokowany w pokonywaniu życiowych przeszkód. W życiu jest wiele atrakcji, z których niektóre nie zawsze są pozytywne. Pomimo życiowych przeszkód prawdziwa miłość może wiele osiągnąć.

„Po rozstaniu z Patrykiem Anna nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Ciężko było jej odejść, ale jeszcze ciężej ponosić konsekwencje odejścia, bo przecież są dzieci, którym zburzyła stabilizację. Teściowa oskarża ją o egoizm, psują się też relacje z przybraną córką, Mają. Anna jest rozdrażniona, cierpi na bezsenność, czuje się winna. Jednak, mimo że wciąż kocha Patryka, nie potrafi mu zaufać. Tak samo jak nie potrafi wybaczyć ojcu. Patryk wyjeżdża na Śląsk, aby w pracy szukać zapomnienia. W tym świecie pogubionych dorosłych pojawia się córeczka Małgosi – chichot złośliwego losu, który położy na drodze do szczęścia bohaterów jeszcze niejedną niespodziankę.[…] łatwiej wyrwać ząb bez znieczulenia niż uczucie z serca.”

Historia przenosi się do miejsca, w którym trzeba walczyć o siebie, o miłość i przebaczenie. Spotykamy postacie, z którymi zetknęliśmy się w poprzednich rozdziałach: "Czy wyjdziesz za mnie, kochanie?" i "Wszystko będzie dobrze, kochanie". Czytelnik poprzednich tomów może ich rozpoznać. Bohaterowie Wioletty Sawickiej przeżyli już wiele trudności. Po pierwsze, Anna, główna bohaterka tej książki, znajduje się na rozdrożu. To ona wprawia w ruch maszynerię i zbiera żniwo swoich wyborów. Jednak w poprzednich dwóch częściach widzieliśmy Annę jako silną kobietę, która walczy o swoją rodzinę, swoje miejsce w związku i siebie. Zobaczyliśmy ją jako osobę, która potrafi wiele znieść, nawet z takim mężczyzną jak Patrick.

Sytuacje Witka i Gośki są tym razem odwrócone... Ania jest zagubiona, zmęczona i samotna. Jest na swój sposób silna, ale życie najwyraźniej dało jej w kość. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ogarnia ją zazdrość i zwątpienie. Wszystko wydaje się być tym, czym się wydaje, ale powinniśmy być bardziej ostrożni w tym, na co patrzymy. Punkt widzenia może zmienić jasność tego, co obserwujemy, i tak sytuacje stają się jeszcze bardziej skomplikowane. Opowieść Wioletty Sawickiej jest jednak moralitetem, który domaga się dalszej dyskusji. Bohaterowie książki podejmowali decyzje, które ich wewnętrznie krzywdziły i niszczyły. Szaleństwo chwili czy odrętwienie nie zawsze mogą być mądrymi doradcami.

„Wielkie rzeczy rodzą się w bólach, ale w jeszcze większych umiera miłość.”

Można być zaślepionym i upartym w nienawiści, jak również być egoistą. Bohaterowie autorki weszli w bagno, małe błotko, które trudno zmyć, ale które pozostawia po sobie ślady. W szczególności autorka opisała kilka rodzajów miłości, które są ważne w życiu każdego człowieka... nie tylko uczucie do innych osób, ale także troskę o zwierzęta. Poruszyła szereg zagadnień, nie szczędząc przy tym mocnej szczypty nadziei i wzruszeń. Zarówno w poprzednich częściach, jak i w całej serii często pojawia się kobiecy punkt widzenia. Jeśli czytałeś już poprzednie rozdziały, spróbuj przeczytać najnowszy.

Uważam, że to zdanie jest świetne jako całość. Jest to zdanie, którego można użyć w różnych sytuacjach i które wyraża dokładnie to, co czuję. "Jeśli się odnajdziemy, kochanie, będę cię kochał na zawsze". Z jednej strony ten tomik to seria fragmentów, które są zabawne i kojące. Z drugiej strony jest to seria autobiograficzna, która opowiada o mnie. Oprócz tego znalazłem w nim cząstkę, która sprawiła, że czytanie sprawiło mi przyjemność.

„Miłość się kończy, kiedy stygnie łóżko po kochankach.”

autorka: Wioletta Sawicka

cykl: Wyjdziesz za mnie, Kotku (tom 3)

wydawnictwo: Prószyński i S-ka

kategoria: literatura współczesna

PREMIERA: 4 sierpnia 2015